ترندهای بازاریابی در سال 2022

ترندهای بازاریابی در سال 2022

پردرآمد ترین ترندهای بازاریابی در سال 2022 که کسب و کارها می توانند با استفاده از آن ها رشد کنند. روش‌هایی مثل رسانه‌های اجتماعی، رویدادهای مجازی، انواع محتواها و … که اگر کامل در مورد آنها بدانیم کسب و کار ما به سرعت رشد خواهد کرد.

احتمالاً شما هم این خبر گوگل را درمورد کوکی‌ها شنیده‌اید که اعلام کرده است در سال 2022 به پشتیبانی کوکی‌های شخص ثالث پایان خواهد داد. همچنین این موضوع برای کسب و کارها بسیار مسئله نگران‌کننده‌ای است چرا که بسیاری از کسب و کارها نیاز دارند که اطلاعاتی از مخاطبان و کاربران خود داشته باشند. باید اطلاعاتی در مورد ترندهای بازاریابی 2022 داشته باشیم. اما قبل از آن بهتر است بدانیم کوکی چیست؟ با کلیک اول همراه باشید.

کوکی چیست؟

هنگامی که شما وارد سایتی می‌شوید، مجموعه‌ای از اطلاعات را به سایت می‌دهید، این اطلاعات در قالب یک فایل به مرورگر ارسال و ذخیره می‌شود. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که این ذخیره شدن به چه دلیلی است؟ برای جواب این سؤال بهتر است یک سایت فروشگاهی را مثال بزنیم، شما فرض کنید وارد یک سایت فروشگاهی می‌شوید. بار اول که شما وارد این سایت می‌شوید، سایت از شما اطلاعاتی را می‌خواهد و سپس اجازه ورود می‌دهد. اما بار دوم که شما وارد می‌شوید دیگر نیازی به ثبت کردن اطلاعات ندارید و مستقیماً شما وارد سایت می‌شوید. این به این معناست که به محض ورود شما به سایت درخواست دریافت کوکی به مرورگر داده می‌شود و چنانچه فایلی موجود نباشد، از شما می‌خواهد که اطلاعاتتان را وارد نمایید.

شما باید به دنبال تقویت ابزارهای CRM خود باشید؛ چراکه زمانی که ردیابی کوکی دیگر وجود نداشته باشد، چنین داده‌هایی بسیار مهم خواهند بود.

حال بهتر است روندهای مناسب استراتژی بازاریابی 2022 در کسب و کار را بررسی کنیم و با اصول آن آشنا شویم:

  1. ترندهای بازاریابی محتوا
  2. ترندهای بازاریابی رسانه اجتماعی
  3. گرایش‌های بازاریابی هوش مصنوعی
  4. ترندهای بهینه سازی موتور جستجو
  5. ترندهای بازاریابی حریم خصوصی

امروزه ۴۷ درصد از کاربران انتظار دارند قبل از خرید از مجموعه شما چند محصول شما را مشاهده کرده و سپس اگر برای آنها جذاب بود خریداری نمایند. پس هر کسب و کاری باید بهترین محتوا را برای محصول یا برند خود به اشتراک بگذارند انواع محتوا می‌تواند جذابیت‌های متفاوتی را برای کاربران رقم بزنند.

بیشتر بخوانید:  تاثیر استفاده از آمارگیر بر سئوی سایت

کوکی چیست؟

1- محتوای متنی

محتوای متنی می‌تواند اغلب کمی خسته کننده باشد اما اگر شما بدانید که محتوای خود را چگونه بنویسید، می‌تواند یک محتوای جذاب برای مخاطبتان باشد. محتوایی جذاب است که ویژگی‌های محصول یا برند خود را در قالب متنی کوتاه اما کامل برای مخاطب توضیح دهد. توجه داشته باشید که محتواهای متنی بلند می‌تواند مخاطب را خسته کرده و همچنین میزان بسیار زیادی کاربران شما را کاهش دهد.

محتوای متنی

2- محتوای تصویری

محتواهایی مثل عکس و ویدئو عموماً پربازده‌ترین نوع محتوا در بین انواع محتواها و ترفندهای محتوا 2022 هستند؛ چرا که عموم افراد بیشتر علاقه دارند که ویدئویی از محصول شما را ببینند تا این که اطلاعاتی از آن را مطالعه کنند.

امروزه بسیاری از افراد از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در کشور ما نیز بیش از ۵۰ درصد افراد از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؛ پس این روش می‌تواند یکی از پرمخاطب‌ترین و جذب‌کننده‌ترین روش‌های تبلیغات باشد.

صاحب مخاطب خود شوید اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام، تلگرام، توییتر فیس‌بوک و غیره می‌توانند مکانی خوب برای عرضه و نمایش کسب و کار شما باشد. همچنین این شبکه‌ها به شما کمک می‌کند که شما مخاطب خود را جذب نموده و کسب و کار شما را شناخته‌تر می‌کند.

3- بازاریابی اینفلوئنسرها

اگر از متخصصان بازاریابی در مورد تبلیغات و بازاریابی توسط اینفلوئنسرها سؤال کنید، ۳۴ درصد از آنها به این معتقدند که این روش می‌تواند یکی از بهترین عنوان‌های تبلیغاتی و بازاریابی برای کسب و کار شما باشد. همچنین بیشتر این متخصصان بر این باورند که هزینه‌ای که برای تبلیغات در این روش داده می‌شود خیلی زود باز خواهد گشت و سوده خوبی در آینده نصیب کسب و کار شما می‌شود.

بازاریابی اینفلوئنسرها

4- سرمایه‌گذاری در وبینار و سمینارهای آنلاین

رویدادهای آنلاین همیشه راهی مناسب برای تبلیغ کسب و کارها بوده و هست. این رویدادها امکان دارد درآمد بسیار زیادی برای شما نداشته باشد اما به اعتبار و شناخت کسب و کار شما بسیار کمک خواهد کرد.

5- ترندهای بازاریابی بهینه سازی موتورهای جستجو

حدود ۶۱ درصد از متخصصان بازاریابی بر این باورند که بهینه سازی موتورهای جستجو سئو می‌تواند به رشد واقعی کسب و کار شما کمک کند. استفاده از کلمات کلیدی می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای سئو کردن سایت شما باشد. توجه داشته باشید که سئو فقط مخصوص محتواها نیست بلکه شما می‌توانید تصاویر و ویدیوهای خود را سئو کرده و سایت خود را بالا نگه دارید.

بیشتر بخوانید:  چگونه ویدیوی خود را به صفحه اول گوگل بیاوریم؟

همچنین می‌توانید با استفاده از لینک سازی خارجی سئو سایت خود را بالا نگه دارید. لینک سازی خارجی به ربات‌های گوگل این خبر را می‌دهد که سایت شما معتبر است. این نکته می‌تواند اعتبار و رتبه سایت شما را بالا ببرد.

بهینه سازی موتورهای جستجو

6- هوش مصنوعی و اتوماسیون

امروزه در حدود ۷۰ درصد از متخصصان از اتوماسیون و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی نوعی علم رایانه‌ای است که رفتارهای انسان مثل صحبت کردن، معاشرت، یادگیری و غیره را می‌آموزد. هدف هوش مصنوعی گرفتن جایگاه انسان نیست بلکه کمک می‌کند چگونه راحت‌تر پروژه‌ها را انجام دهیم. انواع ربات‌های رایانه‌ای می‌توانند برای ارتباط با کاربران مفید باشند برای مثال می‌تواند به جای شما با کاربران چت کند و کارهایی را که وقت می‌گیرد انجام دهد. همچنین می‌تواند محتواهای کوتاه را برای شما تهیه کنند. اگرچه کار این ربات‌ها درجه یک و کامل نیست اما باز هم به راحت‌تر شدن کارهای شما کمک خواهند کرد.

7- ترندهای بازاریابی برای رشد

وقتی کسب و کار شما نحوه بازاریابی‌های روز دنیا را بداند و از آنها استفاده کند، مطمئن باشید که شما رتبه بهتری نسبت به کسب و کارهایی که نحوه بازاریابی و یا تبلیغات آنها سال‌هاست به یک صورت است می‌کند.

۶ مورد از بهترین‌ترندهای بازاریابی ۲۰۲۲

در این بخش به بررسی ترندهای بازاریابی و توضیحات آن ها می پردازیم.

ترندهای بازاریابی

1- رویدادهای مجازی یا همان وبینارها و سمینارها

احتمالاً این رویدادهای اجتماعی در سال ۲۰۲۲ هم می‌تواند یکی از روش‌های مناسب برای دیده شدن کسب و کار شما باشد و به شناخت بهتر کسب و کار شما برای کاربران کمک کند.

2- بازاریابی تجربی

این ترند بازاریابی امکان دارد دوباره برگردد و اگرچه این نوع بازاریابی از هزینه بسیار زیادی برخوردار است اما بازهم متخصصان بازاریابی معتقدند که می‌تواند یکی از روش‌های سریع برای تبلیغات باشد. برای مثال شرکت m&m برای تبلیغات اتاق‌هایی به شکل گوی ساخت بود و در آن طعم‌های مختلف انواع محصولات خود را به اشتراک گذاشته بود. این کار در وهله اول بسیار پرهزینه بود اما به سرعت باعث شناخته شدن این برند شد.

بیشتر بخوانید:  بهترین ابزارهای سوشال لیسنینگ

3- محتوای صوتی

محتوای صوتی نیز می‌تواند یکی از جذاب‌ترین و ماندگارترین نوع تبلیغات در ذهن کاربران باشد. قطعاً همان‌طور که اپلیکیشن‌هایی مثل کلاب هوس به سرعت و فقط با محتوای صوتی معروف شد به این مسئله مهر تأیید می‌زند که محتوای صوتی هم می‌تواند از بهترین روش‌ها باشد.

محتوای صوتی

4- پست‌های دائمی

پست‌های دائمی شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یکی از بهترین ترندهای تبلیغاتی در سال ۲۰۲۲ باشد چرا که درصد بسیار زیادی از افراد اوقات خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند و قطعاً اگر شما به صورت دائمی پست بگذارید و همچنین محتوای پست‌ها کوتاه باشد؛ بسیار می‌تواند برای مخاطبان شما جذاب باشد.

5- بازاریابی اینفلوئنسرها

همان‌طور که در مطالب قبل گفتیم این نوع بازاریابی از نظر متخصصان می‌تواند یکی از روش‌های عالی برای تبلیغات باشد. همچنین در این روش شما هزینه‌ای که برای تبلیغات کرده‌اید خیلی زود باز خواهد گشت.

6- اهمیت موبایل

تلفن همراه به علت استفاده زیاد کاربران می‌توانند نیمی از بازدیدهای وب‌سایت‌ها را بالا ببرد. پس نباید از سرمایه گذاری روی طراحی وب موبایل‌ها غافل ماند چرا که می‌تواند یکی از روش‌های مناسب برای تبلیغات و بالابردن بازدید سایت شما باشد.

کلام آخر

با اعلام گوگل مبنی بر مرگ کوکی‌ها این ترس برای کسب و کارها به وجود آمد که پس از آن چه کنیم؟ این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و کسب و کارها را به فکر تبلیغات از طریق ترفندهای مختلف بازاریابی 2022 انداخت. روش‌هایی مثل رسانه‌های اجتماعی، رویدادهای مجازی، انواع محتواها و … که اگر کامل در مورد آنها بدانیم کسب و کار ما به سرعت رشد خواهد کرد.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه