در این مقاله با اهمیت شبکه های اجتماعی و تاثیر آن ها بر ترافیک سایت ها با بیشترین بازدید آشنا می شویم.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو غیرقابل انکار نیست. برای اینکه ارزش بالای ترافیک شبکه اجتماعی در جایگاه گوگل را بدانیم باید کمی به عقب برویم. در سال ۲۰۱۰ میلادی وقتی که نام و تاثیر سیگنال های اجتماعی یا سوشال سیگنال بر رتبه بندی سایت ها شنیده می­ شد.

در همان زمان بعضی از متخصصین سئو، مقاله هایی را پیرامون همین مسئله قابلیت تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو منتشر کردند. البته این موضوع در زمان خود بسیار تازگی داشت. با توجه به اینکه شرکت گوگل در صفحه خود به صورت رسمی در این مورد اطلاع رسانی نمیکرد، در آن زمان سوالات مهمی ذهن ما را به خود مشغول کرد:

آیا موتورهای جستجوی رایج از شبکه‌های اجتماعی برای رتبه‌بندی نتایج جستجو استفاده می‌کنند؟

در آن زمان نتایج به دست آمده نشان می­داد که داده ای استخراج شده از فیس بوک به صورت گسترده توسط گوگل استفاده نمیشود، اما ریتوئیت شدن توسط کاربران توئیتر، به عنوان یک راه برای لینک سازی شناخته شد. به همین علت توئیتر از همان موقع مورد توجه سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی قرار گرفت. اما حالا می خواهیم بدانی که امروزه تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئوی سایت چگونه است.

بررسی تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت

درست است که امروزه از تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئوی سایت نمی شود چشم پوشی کرد، ولی هنوز در شدت و میزان تاثیر گذاری سیگنال های شبکه اجتماعی در رتبه بندی سایت ها ابهام هایی وجود درد.

مطالعات زیادی درباره وابستگی سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی و رتبه‌بندی سایت‌ها انجام شده است که جدای از تفاوت‌هایی که در نتایج آنها وجود دارد، روشن است که به میزان اهمیت این سیگنال‌ها در طول زمان اضافه شده است. در نتیجه ‌اکنون با چند پرسش اساسی مواجه هستیم:

چرا و چطور سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی موجب بهبود رتبه سایت می‌شوند؟

شبکه های اجتماعی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر رتبه‌بندی وب سایت‌ها در موتورهای جستجو تاثیر می‌گذارند.

چرا و چطور سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی موجب بهبود رتبه سایت می‌شوند؟

تأثیرات مستقیم میتواند ناشی از عوامل زیر باشد:

  • افرادی که در فیس‌بوک برند شما را لایک می‌کنند
  • میزان اشتراک‌گذاری­ ها در فیس‌بوک
  • فالوورهای توئیتر
  • تعداد توئیت هایی که نام تجاری شما را منشن کرده باشد یا اینکه لینک وب‌سایت شما را در آن قرار می‌دهند.

تأثیرات غیرمستقیم نیز از عوامل زیر حاصل می‌شود:

  • افزایش Inbound Link ناشی از بازدید بیشتر و آگاهی کاربران از نام تجاری و برند شما
  • افزایش نظرات مثبت ناشی از رضایت مشتریان یا کاربران
  • کاهش نرخ بانس ریت، افزایش مدت زمانی که کاربر در سایت می ماند و بازدید دوباره از وب‌سایتان.

چگونگی تاثیر رسانه های اجتماعی بر سایت

هنگامی که ترافیک زیادی برای سایت خود انتخاب میکنید، موتورهای جستجوگر متوجه میشوند و برند شما را معتبر میخوانند.سپس ممکن است نتیجه جستجو شما را بالاتر از دیگران نشان دهند. بنابراین با گذاشتن مطالب ارزشمند میزان ترافیک خود را افزایش می­دهید.

بیشتر بخوانید :  11 نکته مهم برای تولید محتوا شبکه های اجتماعی

دکمه های اشتراک گذاری در وب سایت

اگر چه ممکن است ساده به نظر برسد اما موتور های جستجو مانند گوگل در حال استفاده از داده های رسانه های اجتماعی بر تاثیر گذاریشان دارند. داشتن دکمه اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تشویق افراد برای اشتراک گذاری بسیار مهم است. چرا که به بازدید شبکه اجتماعی از طریق موتور جستجوگر کمک می کند.

ارتباط سئو سایت و وب سایت

با اینکه طراحی سایت امری بصری و سئو بر چگونگی سایت تاثیر می گذارد، ممکن است به نظر برسد که آن ها دو استراتژی جداگانه اند و قطعا این امر تاحدودی صحت دارد. هدف هر دو این است که سایت یک تجربه عالی را اختیار کاربر قرار دهد. طراحان سایت وظیفه دارند به زیبایی سایت و شکل بصری آن بپردازند و سئو کارها وظیفه دارند موتورهای جستجوگر سایت را بالا بیاورند.

ترافیک سایت

منظور از ترافیک سایت یعنی میزان افرادی که از سایت ما بازدید میکنند.البته تمام افرادی که از سایت های ما بازدید میکنند لزوما مشتری های ما نیستند.پس جزء ترافیک هدفمند نیستند.

ترافیک هدفمند

افراد زیادی از سایت های ما بازدید میکنند، اما همه آن ها برای سایت ما درآمد ندارند، البته بازدید آن ها با میزان در آمد ما بی ارتباط نیست.

ترافیک هدفمند

نقش شبکه های اجتماعی در افزایش ترافیک

امروزه تقریبا تمامی کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی حضور دارند و به طور متوسط میزان استفاده آن ها از این شبکه ها به روزانه ۲ساعت و۲۲ دقیقه در روز میرسد.شبکه هایی مثل اینستاگرام ، لینکدین، فیسبوک، یوتیوب و… از شبکه اجتماعی های پرکاربرد با کاربران زیاد هستند.

رتبه بندی شبکه های اجتماعی

با یک نگاه آمار می توان دید که فعالیت در فیسبوک ارتباط خطی تری با رتبه بندی نتایج جستجو دارند. بنابراین وب سایت هایی با رتبه های بهتر در نتایج جستجو،حضوری فعال تر دارند. این در صورتی است که فیسبوک به دلیل برخی مسائل در ایران فیلتر شده است اما با این حال کاربران ایرانی در این چندسال با حضور در لینکدین و مقالاتی که در آن ها می نویسند باعث رتبه بندی بالایی برای رتبه گیری نتایج جستچو دارند.

ارتباط فیسبوک با رتبه بندی جستجو

براساس تحقیقات انجام شده به طور میانگین ۴ رتبه اول نتایج جستجو در فیسبوک فعالیت های بیشتی را دارند. متوسط زمان استفاده از فیسبوک در بین کاربران ۱۴۰۰ دقیقه در هر ماه میباشد این یعمی کاربران ۲۳۳ ساعت که حدود ۱۰ روز کامل میشود را در ماه به فیسبوک اختصاص میدهند. و این آمار مربوط به ۲ میلیون و ۴۰۰ کاربر فیسبوک است.. هرچند که در ایران این شبکه اجتماعی فیلتر است اما ۲۳ میلیون کاربر در خاورمیانه دارد. کاربران ایرانی این شبکه حدود ۲ میلیون تومن تخمین زده شده است.حال اگر قصد درآمد دلاری را دارید نباید ز این شبکه اجتماعی با این میزان کاربر قافل شوید.

بیشتر بخوانید :  بهترین سیگنال شبکه های اجتماعی چیست؟

ارتباط لینکدین با رتبه بندی سایت ها

با بررسی و تاثیر سینگال های لینکدین به این نتیجه خواهیم رسید که لینکدین ارتباطی با نتایج اول جستجو ندارند.اما بدون ارتباط هم نیست و به طور میانگین از سیگنال هایی در لینکدین برخوردارند.

۳۰۳ میلیون کاربر فعال ماهانه و حدود ۱۲۱ میلیون کاربر فعال در روز لینکدین را یک شبکه قدرتمند برای افزایش درآمد کسب و کار ها ساخته است. همین امر باعث شده که حدود ۹۲ درصد از کمپانی های اول دنیا از این شبکه استفاده کنند. طبق آمار در لیکندین کاربران روزانه میانگین ۳۰ دقیقه وقت میگذارند.

اشتراک گذاری در پینترست، ارتباطی با رتبه بندی بهتر ندارند.

پینترست از جمله شبکه های اجتماعی هست که به دلیل فعالیت کم کاربران در آن در رتبه بندی اول نتایج جستجو قرار نمیگیرد. البته این موضوع بدان معا نیست که از این شبکه اجتماعی دست بکشید. چرا که پینترست هم در رتبه های بعدی میتوان خوب بود اما به عنوان تنها شبکه برای ترافیک کاربر مناسب نمیباشد.

شبکه اجتماعی توییتر

توییتر یک شبکه میکروبلاگینگ است. این یعنی در این شبکه اجتماعی وبلاک نویسی ۱۴۰ کارکتری فراهم شده این بدان معناست که اخبار و یا اطلاعات را به صورت کوتاه و مختصر به مخاطب میرساند. توییتر با بیش از ۱/۳ میلیارد حساب و ۳۳۰ کاربر فعال در ماه و ۱۴۵ میلیون کاربر در روز جز شبکه اجتماعی های پربازدید و مهم برا کسب درآمد و افزایش فروش محسوب میشود.

اینستاگرام

از سال ۲۰۱۹ در ماه بیش از یک میلیارد کاربر فعال در اینستاگرام وجود دارد و ۵۰۰ میلیون نفر همه روزه در اینستاگرام استوری میگذارند و حدود ۲۰۰ میلیون نفر در روز از یک پروفایل تجاری دیدن میکنند.و حدود ۸۰ درصد کاربران یک پروفایل تجاری را دنبال میکنند و حدود ۲۵ میلیون حساب تچاری و کسب و کار در اینستاگرام وجود دارد.

دلیل گران بودن فالوورهای اینستاگرام

بیش از ۶۰ درصد کاربران اینستاگرام به دلیل محبوبیت بالای این شبکه حداقل روزی یکبار را وارد این شبکه میشوند.

در سال ۲۰۲۰ این شبکه اجتماعی ، کاربرانش به طور متوسط حدود ۵۳ دقیقه در روز را در اینستاگرام سپری میکنند. در همین سال اینستاگرام رتبه دوم جهان و فیسبوک رتبه اول را با ۵۸ دقیقه در روز به خود اختصاص داد.

دلیل گران بودن فالوورهای اینستاگرام

تلگرام

تلگرام با بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر فعال در آپریل سال ۲۰۲۰ محبوب ترین شبکه اجتماعی محسوب شد. با آمدن تلگرام چالش های زیادی بین واتساپ و تلگرام ایجاد شد. چرا که تلگرام دارای قابلیت های بیشتری نسبت به واتساپ است.مانند سکرت چت، امکان استفاده از یک اکانت در چند دستگاه و … با این وجود میزان کاربر واتساپ هنوز ز تلگرام بیشتر است.

اهمیت تلگرام

تلگرام از نظر امنیتی نسبت به مابقی نرم افزار ها دارای امنیت بیشتری است. تلگرام بیش از ۵۰ میلیون کاربر ایرانی دارد این یعنی % ۵۶، البته با وجود اینکه تلگرام در ایران فیلتر است. این عدد یعنی بیش از ۱۰ درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند.

بیشتر بخوانید :  تقویم مناسبت‌ های مرداد ماه 1400

انواع محتوا

در این بخش به بررسی انواع محتوا می پردازیم.

محتوای کوتاه

در بحث محتوای کوتاه میتوان یک اختلاف بسیار بزرگ را میان جایگاه نخست و سایر رتبه ها مشاهده کرد. در همین منظور پست های کوتاه و یا شبکه های اجتماعی که دارای پست هایی با محتوای کوتاه هستند جایگاه بالاتری نسبت به مابقی دارند.

محتوای بلند

ارتباط واضحی میان محتوای بلند ۱۰۰۱ تا ۵۰۰۰ کلمه با بازخورد سایت وجود دارد قطعا محتواهای بلند هرچند پرکاربرد باشند بازخورد و بازدید کمتری نسبت به سایر محتوا و سایت ها دارند.چرا که کاربر وقت و حوصله خواندن مطالب بلند را ندارد و به همین دلیل موتور جستجوگر سایت هایی که دارای محتواها های بلند هستند دارای ترافیک پایین تری است.

ارتباط محتوای ۱ تا ۵۰ کلمه با فعالیت در فیس‌بوک و رتبه نخست نتایج جستجو

در محتوای کوتاه می‌توانید یک اختلافِ بزرگ بین جایگاه اول و سایر رتبه‌های نتایج جستجو مشاهده کنید. بر این اساس، وب‌سایت‌هایی که در رتبه نخست نتایج قرار دارند از بازخورد بیشتری (Like، Share و Comment) در بخش پست‌های کوتاه برخوردار هستند.

بروز رسانی محتواها و مقالات سایت

محتوا در یک سایت اهمیت زیادی در ترافیک سایت دارد. این محتواها پس از مدتی کاربرد خود را از دست میدهند. بروز رسانی این مقالات باعث میشود سایت هایی که پایین رفته اند بالا بیایید.

شبکه های اجتماعی ایرانی

از شبکه های اجتماعی ایرانی خوب و موثر میتوان از آپارات و ویرگول و… نام برد. آپارات هم کاربریش بسیار شبیه یوتیوب میباشد. که میتون در آن ویدیو به اشتراک گذاشت و قابلیت درج لینک را هم دارد.

شبکه های اجتماعی ایرانی

نتیجه گیری

از جمعیت ۷٫۴ میلیاردی کره زمین در حدود ۲٫۸ میلیارد نفر به عنوان کاربر فعال شبکه های اجتماعی شناخته میشوند و با توجه به افزایش روز افزون کاربران این انتظار میرود و سیگنال های حاصل از کاربران تاثیر بیشتری روی رتبه بندی سایت دارد.

در بررسی تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت ها با نتایج زیادی مواجه می شویم که حتما این نتایج، شما را به فعالیت در شبکه‌هایی با بازخورد بیشتر مانند فیس بوک، اینستاگرام و تلگرام ترغیب می‌کند. در نظر داشته باشید که اگرچه تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت تغییر می‌کند، اما هر شبکه گروه کاربران مخصوص به خودش را داراست که با در نظر نگرفتن تاثیر آنها بر رتبه‌بندی این کاربران می‌توانند با مشاهده محتوای شما به یک مشتری یا یک مخاطب وفادار تبدیل بشوند.

بعد از آمدن اینستاگرام و تلگرام، بار محتواهای تجاری و تبلیغاتی در ایران به این دو اپلیکیشن منتقل شد. اینگونه حضور در تمام شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به‌نوعی باعث افزایش سودآوری شما بشود.