با روی کار آمدن و محبوبیت شبکه های اجتماعی، مفهوم سوشال لیسنینگ مورد توجه قرار گرفت. در این مقاله به معرفی برخی ابزارهای سوشال لیسنینگ می پردازیم.

بهترین ابزارهای سوشال لیسنینگ

امروزه یکی از مهم ترین موضوعات برای هر کسب وکاری دریافت نظرات و بازخوردهای مشتری هایشان می باشد. چرا که می توان با تحلیل و بررسی این نظرات و بازخوردها، کیفیت محصولات و خدمات را بهبود داده و به اعتبار برند کمک نمود. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن شبکه های اجتماعی،  بیشتر این بازخوردها و نظرات در بستر این شبکه ها مطرح می گردد. به همین دلیل اگر کسب و کاری بخواهد رضایت مشتریانش را جلب نموده و از رقبای خود پیشی بگیرد، باید به صحبت ها و  نظرات مردم در شبکه های اجتماعی مختلف توجه نموده و آن ها را تحلیل نماید.

به کمک ابزارهای سوشال لیسنینگ، می توان داده های مربوط به کسب و کارهای مختلف را در شبکه های اجتماعی، جمع آوری و تحلیل نمود. به همین دلیل امروزه مبحث سوشال لیسنینگ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم تا به توضیح مفهوم سوشال لیسنینگ و ابزارهای سوشال لیسنینگ بپردازیم. پس اگر شما هم می خواهید با این مفاهیم بیشتر آشنا شوید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سوشال لیسنینگ چیست؟

سوشال لیسنینگ(social listening) یا گوش کردن به شبکه های اجتماعی، به معنای گوش دادن به صحبت ها و بازخوردهای مشتری هایتان در خصوص محصولات، خدمات و یا برند شما در شبکه های اجتماعی مختلف می باشد. هدف از سوشال لیسنینگ، رسیدن به داده های آماری است که بتوان با تحلیل آن ها، به بهبود فرآیندهای کسب و کار کمک نمود. سوال مهمی که در شروع فرآیند سوشال لیسنینگ برای هر کسب و کاری به وجود می آید این است که باید به چه مواردی در شبکه های اجتماعی گوش نمود؟.

شما باید به هر کلمه کلیدی که در حوزه کسب و کارتان می باشد توجه نموده و گوش کنید. به طور مثال شما می توانید ببینید که کاربران شبکه های اجتماعی مختلف درباره برند شما، محصولات و یا خدمات شما، هشتگ های مرتبط با کسب و کار شما چه می گویند. علاوه بر بررسی محصولات، خدمات و برند خود می توانید ببینید که کاربران در باره رقبای شما چه می گویند. به عبارت دیگر، به صحبت های کاربران درباره برند رقبایتان، محصولات و خدماتشان، شعارهای تبلیغاتی آن ها و کمپین های تبلیغاتی که برگزار نموده اند توجه نموده و آن ها را تحلیل نمایید.

بیشتر بخوانید :  راه های افزایش بازدید واقعی سایت

اهمیت استفاده از سوشال لیسنینگ

استفاده از سوشال لیسنینگ، مزایای بسیار زیادی برای کسب و کارها دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

اهمیت استفاده از سوشال لیسنینگ

آگاهی از نقاط قوت و ضعف برند

در شبکه های اجتماعی ممکن است، صحبت های مختلفی درباره برند و یا محصولات شما، میان کاربران انجام شود. با گوش دادن به این صحبت ها می توانید نقاط ضعف و قوت برندتان را پیدا کنید. به طور مثال وقتی کاربری در شبکه های اجتماعی، صحبتی انتقادی درباره محصول و یا برند شما می کند، شما می توانید صحبت های او را شنیده و اگر در آن مورد ضعف و یا مشکلی دارید برطرف نمایید. همچنین اگر کاربرانی درباره برخی ویژگی های محصول شما صحبت های مثبتی ارائه می دهند، شما متوجه خواهید شد که آن ویژگی ها، نقاط قوت شما می باشند و باید بیشتر بر روی آن ها تمرکز نمایید.

آگاهی از نیاز بازار و مشتریان

مشتریان شما در شبکه های اجتماعی درخواست ها و یا پیشنهادهایشان را به شما ارائه می دهند. با استفاده از سوشال لیسنینگ، شما می توانید به این پیشنهاد ها و درخواست ها گوش کنید. با گوش کردن به این درخواست ها و پیشنهادات شما می توانید نیاز مشتریانتان را شناسایی کنید. سپس درخواست ها و پیشنهادات را بررسی نموده و برای پاسخ به آن ها برنامه ریزی نمایید. اگر بتوانید به موقع به نیازهای مشتریانتان پاسخ مناسب دهید، علاوه بر جلب رضایت آن ها، می توانید از رقبا نیز پیشی بگیرید.

ارائه خدمات بهتر به مشتریان

مشتریان شما دوست دارند که، شما صدای آن ها را بشنوید و به نیازهایشان پاسخ مناسب دهید. آن ها نیاز های خود را از طریق شبکه های اجتماعی مطرح می کنند و این وظیفه کسب و کارهاست که صدای آن ها را بشنوند و در زمان مناسب پاسخگوی آن ها باشند. اگر شما مدام به شبکه های اجتماعی گوش کنید، می توانید در لحظه، مشکل مشتریانتان را برطرف نموده و آن ها را راضی نگه دارید. به طور مثال اگر مشتری شما از خدمات یا محصول شما ناراضی است و این نارضایتی را در شبکه های اجتماعی مطرح نموده است، شما می توانید سریعا مشکل او را پیگیری و برطرف نموده و یک مشتری ناراضی را به مشتری راضی تبدیل کنید.

پیدا کردن نقاط قوت و ضعف رقبا

با استفاده از سوشال لیسنینگ، علاوه بر پیدا کردن نقاط قوت و ضعف برند خود، می توانید نقاط ضعف و قوت رقبایتان را نیز پیدا کنید. در شبکه های اجتماعی نیازی نیست شما برای بدست آوردن اطلاعات رقبایتان تلاش کنید، بلکه کاربران شبکه های اجتماعی خودشان، اطلاعات رقیب های شما را به شما ارائه می دهند. شما می توانید نظرات، درخواست ها و پیشنهادهای کاربران درباره برند و یا محصولات رقبایتان را بشنوید. به طور مثال فرض کنید کاربری درخواست محصول جدیدی را از رقیب شما دارد. شما می توانید این نیاز او را بشنوید و سریع تر از رقیبتان به آن پاسخ داده و از رقیب خود پیشی بگیرید.

بیشتر بخوانید :  افزایش بازدید سایت چه ضرورتی دارد؟

پیدا کردن نقاط قوت و ضعف رقبا

پیدا کردن اینفلوئنسرهای مناسب برای تبلیغات در شبکه های اجتماعی

با بهره گیری از سوشال لیسنیگ، شما می توانید افراد تاثیر گذار در حوزه کسب و کار خود را، در شبکه های اجتماعی مختلف پیدا کنید. شناسایی افراد تاثیرگذار و  فعال درحوزه کاری شما، می تواند کمک زیادی به شما در هنگام برگزای کمپین های تبلیغاتی نماید. شما می توانید از این افراد برای اهداف تبلیغاتی خود استفاده نمایید و اطمینان داشته باشید که هزینه ای که برای تبلیغات انجام می دهید، می تواند به کسب و کار شما کمک نماید.

ابزارهای سوشال لیسنینگ

حال که با مفهوم سوشال لیسنینگ و اهمیت استفاده از آن آشنا شدید، باید با ابزارهای سوشال لیسنینگ که می توانند در این راه به شما کمک نمایند نیز آشنا شوید. ابزارهای ایرانی و خارجی متفاوتی در این زمینه توسعه داده شده اند. لازم به ذکر است که برخی از ابزارهای سوشال لیسنینگ خارجی از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند. همچنین برای ارائه برخی خدمات باید مبلغی را به دلار برای آن ها پرداخت کنید. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین و محبوب ترین ابزارهای سوشال لیسنینگ خواهیم پرداخت:

Awario

Awario یکی از ابزارهای مطرح در زمینه سوشال لیسنینگ می باشد. شما برای استفاده از این ابزار باید ابتدا در آن رجیستر کنید. سپس می توانید از طریق داشبورد ساده و قابل فهمی که در اختیار شما قرار می دهد به داده های شبکه های اجتماعی گوش دهید. روند کار در Awario  به این صورت است که، شما اطلاعات مربوط به کسب و کار و برند خود و رقبایتان را در آن وارد می کنید. سپس این ابزار، داده های مختلفی که در شبکه های اجتماعی درباره موضوعات درخواستی شما وجود دارد را جمع آوری کرده و به شما نمایش می دهد.

بیشتر بخوانید :  روش افزایش نرخ تبدیل سایت با ایمیل مارکتینگ

در این ابزار، شما می توانید آمار منشن های خود در شبکه های اجتماعی مختلف را مشاهده نمایید. همچنین می توانید کلمات کلیدی کسب و کار خود را با رقبایتان مقایسه نموده و آمار اینفلوئنسرهایی که شما را منشن و معرفی نموده اند را نیز رصد کنید. از این ابزار می توان برای جمع آوری داده ها در اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، یوتیوب و سایت های خبری استفاده نمایید.

Awario

Hootsuite

Hootsuite، یکی دیگر از ابزارهایی است که می تواند در حوزه سوشال لیسنینگ به شما کمک نماید. از طریق بستری که Hootsuite ایجاد کرده است، شما می توانید با فالورهای خود در ارتباط بوده و منشن ها، نظرات و پیام های افراد مختلف را در شبکه های اجتماعی رصد و تحلیل کنید. از دیگر امکاناتی که شما با ساخت اکانت Hootsuite بدست می آورید این است که، می توانید به پروفایل خود در تمامی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، لینکدین و … از طریق داشبورد این ابزار دسترسی داشته باشید و محتواهای مورد نظر خود را در این شبکه های اجتماعی پست کنید. برخی خدمات این ابزار رایگان است و برای استفاده از خدمات بیشتر باید از پلن های پولی آن استفاده نمایید.

دیتاک

دیتاک یک ابزار ایرانی است که می توانید از آن در حوزه سوشال لیسنینگ استفاده نمایید. از این ابزار می توانید برای گوش دادن به داده های شبکه های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، توییتر و تلگرام استفاده نمایید. در  این ابزار، کلمه های کلیدی مورد نظر خود را که می خواهید درباره آن ها اطلاعات بدست آورید را وارد می کنید. به طور مثال، نام برند خود را به عنوان یک کلمه کلیدی که می خواهید درباره آن اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی را جمع آوری کنید وارد می نمایید. سپس دیتاک، هر کجا که در شبکه های اجتماعی درباره برند شما صحبت شده باشد را به شما نمایش می دهد. همچنین شما می توانید داده های جمع آوری شده را به وسیله این ابزار، تحلیل نمایید تا به بهترین استراتژی در خصوص کسب و کار خود برسید. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این ابزار، از دمویی که در اختیار شما قرار داده می شود، استفاده کنید.

دیتاک