بهبود جایگاه گوگل با ورودی از بک لینک

بهبود جایگاه گوگل با ورودی از بک لینک

در این مقاله از کلیک اول، به توضیح مفهوم بک لینک و تاثیر آن در بهبود جایگاه گوگل یک سایت خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

بک لینک در سئو؛ یکی از رایج ترین کلمات کلیدی است که کاربران در رابطه با دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو، سرچ میکنند. تعداد کثیری از افرادی که به تازگی تصمیم گرفته اند وبسایت خود را راه اندازی کنند؛ احتمالا برای اولین مرتبه است که با کلمه بک لینک مواجه میشوند و دوست دارند معنا و مفهوم این کلمه را درک کنند.

در این مقاله از کلیک اول، به توضیح مفهوم بک لینک و تاثیر آن در بهبود جایگاه گوگل یک سایت خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

بک لینک چیست؟

به لینک یا پیوندی که کاربران را از یک صفحه در سایت به یک سایت دیگر هدایت میکند؛ بک‌ لینک (Backlink) گفته میشود. به این ترتیب اگر کسی کاربران سایت خود را به سایت شما هدایت کند، به معنای بک‌ لینک گرفتن سایت شماست و در مقابل اگر شما کاربرانتان را به بازدید از سایت دیگری دعوت کنید؛ شما به آن سایت بک‌لینک داده‌اید. نام به بک لینک، لینک‌های ورودی نیز گفته میشود.

قبل از اینکه موتورهای جستجو با الگوریتم های امروزی وجود داشته باشد؛ بک لینک‌ها تنها حکم یک المان جابه جایی را داشت. با ظهور الگوریتم های مختلف برای موتورهای جستجوی، این المان جابه جایی به یکی از مهمترین موضوعات حیاتی سئو تبدیل شد. به طوری که امروزه بک لینک در سئو، اهمیت غیرقابل انکاری دارد.

اهمیت بک لینک در سئو

به طور کلی بک‌لینک‌ها از ۳ جنبه برای سئو مفید بوده و اهمیت دارند:

اهمیت بک لینک در سئو

1- اثرگذاری در رتبه‌بندی گوگل

بک لینک ها در نگاه موتورهای جستجو از جمله گوگل، یک ضمانت و رای اعتماد است. به این صورت که انگار سایت میزبان شما را نزد گوگل تضمین کرده و اعتبارتان را افزایش میدهد. از این رو سایتی که بتواند رای اعتماد بیشتری بدست بیاورد؛ برای کسب رتبه بهتر در گوگل شانس بیشتری دارد.

نتایج حاصل تحقیقات مرتبط نیز این موضوع را تایید میکند. نتایج تحقیقاتی که بر میزان اثرگذاری بک‌لینک در رتبه بندی سایت‌ها انجام شده است؛ نشان میدهد بین تعداد بک‌لینک یک سایت از دامنه‌های واحد با میزان ترافیک ارگانیک جذب شده از موتورهای جستجوی آن سایت ارتباطی مستقیم و معنا دار وجود دارد. اگر بک لینک‌ها با کیفیت باشند؛ شاهد افزایش رتبه یک سایت در نتایج جستجوی گوگل خواهیم بود. گرچه الگوریتم های گوگل، دائما با تغییرات گسترده ای مواجه میشوند؛ با اینحال هنوز هم دریافت بک لینک‌های تکنیکی قوی در اجرای  استراتژی‌های سئو است.

بیشتر بخوانید:  آموزش گوگل سرچ کنسول 2021

2- افزایش امکان دیده شدن

موتورهای جستجو از طریق بررسی لینک های موجود در صفحاتی که قبلا شناسایی شده‌اند؛ میتوانند صفحات و محتوای جدید را کشف کنند. باتوجه به اینکه گوگل و همچنین موتورهای جستجو دیگر، صفحات پربازدید و مشهور را بیش از دیگر سایت‌ها زیرنظر میگیرند، اگر بتوانید از یک سایت پربازدید بک لینک دریافت کنید، احتمال دیده شدن سایت خود را توسط گوگل افزایش خواهید داد. در واقع از طریق وجود بک لینک ها، به ربات های خزنده گوگل جهت ایندکس کردن سایت خود کمک میکنید.

یکی از راه‌های سرعت بخشیدن به فرآیند ایندکس شدن صفحات یک سایت در گوگل و افزایش سهم خزش، ساختن بک لینک است.

3- افزایش میزان ترافیک ارجاعی

بک لینک ها قابلیت کلیک کردن دارند و میتوانند کاربران را از سایتی به سایت دبگر ارجاع دهند. در این ارجاع شما مخاطبین را به سمت منبع بهتر و غنی تری از محتوا، هدایت میکنید. به ترافیکی که از این طریق جذب میشود؛ ترافیک ارجاعی میگویند. از نجایی که ترافیک ارجاعی، نرخ پرش کمتری دارد؛ نقش بک لینک در سئو را پررنگ میکند.

6 ملاک برای تشخیص بک لینک خوب

کیفیت بک لینک از کمیت آن مهم تر است. شاید در گذشته این موضوع اهمیت چندانی نداشت و همینکه شما میتوانستید بک لینک دریافت کنید؛ رضایت بخش و معتبر بود. اما بعد از انتشار الگوریتم پنگوئن گوگل، استراتژی ها تغییر کرده و ورق برگشت! در حال حاضر دریافت هر بک لینک از لحاظ ارزشمندی با بک لینک دیگر متفاوت است. در ادامه به ملاک‌های تشخیص بک‌لینک خوب که در سئو اثرگذارتر است؛ اشاره می‌کنیم.

1- مرتبط بودن سایت

از آنجایی که احتمال کلیک کردن کاربران روی بک لینک های مرتبط بیشتر است؛ گوگل نیز برای بک‌لینک‌هایی از این دست ، ارزش بیشتری قائل میشود. شاید برایتان این سوال پیش آمده که منظور ما از بک‌لینک مرتبط چیست؟

فرض کنید یک فروشگاه لپ تاپ دو بک‌لینک از دو سایت مختلف گرفته باشد. اولی سایتی درباره حیوانات و دیگری سایتی برای فروش تجهیزات الکترونیکی است. در این مثال، ارزش بک‌لینک دوم به دلیل مرتبط بودن بیشتر است.

همین موضوع درباره آدرس دامنه هم وجود دارد. کسی که در حال مشاهده سایتی با دامنه مربوط به لپ تاپ است بیشتر احتمال دارد که روی لینک سایت فروش لپ تاپ کلیک کند تا کسی که در حال بازدید سایتی مانند animal.ir است.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با فایل robots.txt و تاثیر آن در سئو

6 ملاک برای تشخیص بک لینک خوب

2- اعتبار بالای سایت

طبیعتا هرچقدر ضامن شما قدرتمندتر باشد؛ درجه اعتبار شما نیز بیشتر است. از این رو اعتباری که توسط بک لینک های سایت های قوی بدست می آورید؛ قوی تر و موثر از اعتباری ست که بک لینک های سایت های ضعیف به شما اضافه میکند.

3- تعداد کمتر بک لینک های خروجی صفحه

اعتبار یک صفحه با ترافیک ارگانیک آن، ارتباط مستقیمی دارد. بنابراین میتوانیم بگوییم که لزوما تمام بک لینکهای دریافتی از سایت های معتبر، به کسب اعتبار بیشتر  منجر نخواهند شد.

در همین ارتباط گوگل اعلام کرده است که «اعتبار»ی که از یک وبسایت معتبر به لینک‌های خارجی آن منتقل می‌شود، بین تمام لینک‌ها به طور مساوی تقسیم می‌شود. بنابراین میتوان گفت که تعداد لینک‌های موجود در یک صفحه نیز اهمیت ویژه در سئو دارد. به زبان ساده تر، اگر بک لینکی  از دو صفحه با اعتبار کاملا یکسان دریافت کنید؛ میزان اعتبار دریافتی شما از بک لینک صفحه ای که لینک های خارجی کمتری دارد؛ بالاتر است.

4- ترافیک بالای سایت

بک لینک از صفحاتی که ترافیک بالایی دارند، ترافیک بیشتری را نسبت به صفحاتی که ترافیک کمتری دارند؛ به سمت سایت شما میفرستد.

به طور کلی، بین رتبه سایت و بک‌لینک موجود در صفحات با ترافیک ارگانیک بالا ارتباط وجود دارد. با این حال، اهمیت تعداد دقیق بک‌لینک‌ها از یک سایت واحد و اعتبار صفحه بیشتری است.

5- موقعیت لینک در صفحه

بطورکلی کاربران به کلیک روی بک لینک‌های متمایز، تمایل بیشتری دارند. بنابراین اعتبار بعضی لینک‌ها روی یک صفحه بیش از سایر لینک هاست.

6- متن لینک

انکر تکست (Anchor Text) یا متن لینک، کلمات قابل کلیکی است که بک لینک ها را تشکیل میدهد. متن لینک به گفته خود گوگل، در رتبه بندی سایت ها اثرگذار است. با اینحال شواهد تجربی نشان میدهد اثر این اتفاق آنقدرها هم پررنگ نیست! به طور کلی پیشنهاد میشود که متنی مناسب با استفاده از کلیدواژه های مرتبط برای بک لینک استفاده کنید.

چطور بک‌ لینک بیشتری دریافت کنیم؟

چطور بک‌ لینک بیشتری دریافت کنیم؟

تا اینجای مقاله متوجه شدیم که بک لینک چیست و اهمیت بک لینک در سئو چگونه است. همچنین ملاک های تشخیص یک بک لینک ارزشمند را مرور کردیم. در این مبحث به راه های دریافت بک لینک بیشتر میپردازیم.

بیشتر بخوانید:  معرفی الگوریتم Payday گوگل

سه راه دریافت بک‌ لینک بیشتر:

  • ایجاد بک لینک
  • به دست آوردن بک لینک
  • ساخت بک لینک

1- به دست آوردن بک‌ لینک

به دست آوردن بک لینک مربوط به زمانی میشود که یک کاربر محتوای شما را از طرق مختلف از جمله: جستجو، شبکه‌های اجتماعی یا هر راه‌ دیگر بیابد و سپس محتوای شما را برای لینک دادن انتخاب کند. میتوانیم بگوییم که  بک‌لینک‌های بدست آمده از طریق این روش، بک لینک ارگانیک (طبیعی) است.

اگر میخواهید شانس خود را برای دریافت بک‌لینک‌های ارگانیک افزایش دهید؛  باید نسبت به کیفیت تولیدمحتوای خود اطمینان داشته باشید. منظورما از تولیدمحتوای باکیفیت، محتوایی ست که برای کاربران جذابیت داشته باشد.

2- ایجاد بک‌ لینک

حالت دوم زمانی اتفاق می افتد که خودتان به صورت دستی اقدام به ایجاد بک لینک در در سایت‌های دیگر میکنید.این کار را میتوان از روش های مختلف از جمله: ایجاد حساب در دایرکتوری‌های کسب و کار، نوشتن دیدگاه در قسمت نظرات یک سایت و یا فعالیت در تالارهای گفتگو انجام دهید.

نکته مهم: بطور کلی در قسمت نظرات وبسایت‌های اسپم نظرات خود را ثبت ننمایید. در عوض میتوانید در انتهای مطالب سایت‌هایی که معتبر هستند؛ نظر بنویسید. نظرات مفیدی را بنویسید که شانس تایید شدن خوبی دارند. سعی کنید در نوشتن نظرات خود وقت بگذارید و مسائل را از زوایای مختلف بررسی کنید. شانس دریافت بک لینک و البته تایید نظر خود را با نگارش نظرات مفید و مرتبط با موضوع افزایش دهید.

3- ساختن بک‌ لینک

این مورد به حالتی اطلاق میشود که شما با مدیران دیگر سایت ها تعامل کرده و اقدام به ایجاد بک لینک در سایت های میزبان میکنید. برای اینکه این استراتژی قابل پیاده سازی باشد؛ باید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید.

ساختن بک‌ لینک

جمع بندی

امیدواریم مطالعه این مقاله به شما کمک کند که مفهوم بک لینک و اهمیت بک لینک در سئو را متوجه شده باشید. یکی از دغدغه های مدیران سایت برنامه ریزی برای دریافت بک لینک‌ است. در حال حاضر باتوجه به بروزرسانی‌های الگوریتم گوگل، مسئله کیفی اهمیت بیشتری در قیاس با کمیت بک لینک ها دارد.

شما برای ایجاد بک لینک‌های با کیفیت چه اقداماتی انجام می دهید؟ تجربیات و دانش خود را برای ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

از زمانی که برای مطالعه این مقاله از کلیک اول صرف کردید؛ سپاسگزاریم.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه