در این مقاله به بررسی انواع ارور در فضای وبسایت اینترنت خواهیم پرداخت و دلایل ایجاد هرکدام را بررسی میکنیم.

اگر شما هم از کاربران وبسایت باشید، تاکنون بارها و بارها با انواع ارورهای سایت مواجه شده اید. در چنین مواقعی معمولا کاربران هنگام ورود به صفحه موردنظرشان با یک پیام خطا روبه رو شده و پس از آن دیگر اطلاعات سایت بارگزاری نشده و نمایش داده نمیشود. این خطاهای سایت به چه علتی رخ میدهد و چه راهکاری دارد؟

به طور کلی خطاهای سایت و گوگل وب مستر ناشی از عدم توجه به اصول سئوی داخلی است. تا پایان این مقاله با ما همراه شوید تا به سوالاتتان پاسخ دهیم.

انواع خطاهای سایت که باید بدانیم

خطاهای سایت انواع مختلفی دارند. اگر شما سئو داخلی را رعایت نکنید با مجموعه ای از انواع ارورهای سایت روبه رو خواهید شد. در ابتدا قصد داریم تعدادی از رایج ترین آن ها را به شما معرفی کرده و سپس به ترتیب با هم بررسی کنیم.

رایج ترین خطاهای سایت در یک نگاه:

 • Error 500 (internal server error) خطاهای داخلی سرور
 • Error 401 (unauthorized) غیر مجاز
 • Error400 (bad request) درخواست بد
 • Error 403 (forbidden) ممنوع
 • Error 404 (not found) پیدا نشد
 • Error 410
 • Error 408 (request time-out) درخواست تایم اوت
 • Error 501 (not implemented) اجرا نشد
 • Error 502 (service temporarily over loaded) سرویس موقتا بیش از حد بارگیری شده
 • Error 503 (service unavaible) سرویس در دسترس نیست

Error 500 خطای داخل سرور

خطای ۵۰۰ از رایج ترین خطاهای سایت و خطاهای سئو داخلی وب مستر است. در واقع این یکی از مشکلاتی است که اکثر کاربران اینترنت با آن مواجه شده اند.

این خطا مربوط به یک مشکل داخلی در سرور است. به بیانی دیگر زمانی شاهد بروز این خطا هستید که سرور شما بیش از حد بارگیری داشته است.

راه حل چیست؟ زمانی که با این خطا روبه رو شدید، پیشنهاد می کنیم که مجددا مرورگر را باز کرده و یا صفحه را دوباره بارگیری کنید. خطا برطرف خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  آموزش نحوه کار با ابزار گوگل وبمستر

Error 500 خطای داخل سرور

خطاهای داخلی سرور error 500 به شرح زیر است:

 • ۵۰۰٫۱۱ برنامه از سرور در حال خاموش شدن است.
 • ۵۰۰٫۱۲ برنامه در وب سرور در حال راه اندازی مجدد است.
 • ۵۰۰٫۱۳ سرور وب خیلی شلوغ است.
 • ۵۰۰٫۱۵ درخواست مستقیم مجاز نیست.
 • ۵۰۰٫۱۹ داده های پیکر بندی نا معتبر است.
 • ۵۰۰٫۲۱ ماژول شناخته نشده است.
 • ۵۰۰٫۱۰۰ خطای داخلی ASP وجود دارد.

Error 401 غیر مجاز

یکی دیگر از خطاهای سایت خطای ۴۰۱ است. خطای ۴۰۱ را زمانی خواهید دید که در حال تلاش برای ورود به یک سایت هستید که غیرمجاز است. در چنین مواقعی دیدن خطای ۴۰۱ بسیار متداول است.

راه حل چیست؟ شما میتوانید رمز عبور محافظت را از طریق cpanel به سایت خود بیافزایید. این امنیت مهم میتواند قسمت مدیریت شما را محدود کند. چیزی شبیه admin در ورد پرس.

Error 400 درخواست بد

خطای ۴۰۰ به این دلیل رخ میدهد که سرور نمیتواند درخواست های شما را پردازش کرده و یا نحوه ارائه درخواست صحیح نیست. بنابراین چه نحوه ارائه درخواست مشکل داشته باشد و چه پردازش سرور، خطای ۴۰۰ نمایش داده خواهد شد.

میتوان گفت بیشتر مواقع این خطا به دلیل عدم تطابق داده های ارسالی با قوانین پروتکل HTTP رخ میدهد. در چنین شرایطی سرور نمیداند چگونه درخواست را پردازش کند. البته احتمال اینکه مشکل در اتصال اینترنت یا عیوب مرور کاربر وجود داشته باشد را نباید نادیده گرفت.

Error 400 درخواست بد

Error 403 ممنوع

خطای ۴۰۳ به شما نشان میدهد که نباید برای ورود به یک فهرست ممنوع تلاش کنید!

برخی از وبسایت ها به عموم کاربران اجازه ورود به فهرست خاصشان را نمیدهند. در چنین شرایطی شما نمیتوانید به مرور کردن پرونده سایت پرداخته یا حتی به آن وارد شوید. البته خطای ۴۰۳ یک قابلیت است و شما نیز میتوانید از آن برای حفاظت بیشتر از سایتتان استفاده کرده و آن را روی سایت تنظیم کنید.چرا؟ قطعا برای جلوگیری از هک شدن و دزدی اطلاعات بهتر است فهرست های مهم و آسیب پذیر را دور از دسترس کاربران قرار داده و از دید آنها پنهان کنید.چگونه؟ از طریق cpanel لایه محافظتی را به سایت خود بیافزایید. بسیاری از شرکت های میزبان وب پیشنهاد استفاده از این قابلیت را به شما خواهند داد.

بیشتر بخوانید :  اهمیت پروتکل https در بهینه سازی سئو سایت

Error 404 پیدا نشدن

خطای ۴۰۴ از معمول ترین خطاهای رایج در انواع ارورهای سایت است. برای جلوگیری از بروز آن لازم است سئو داخلی را به خوبی رعایت کنید.

اصلا علت نمایش خطای ۴۰۴ چیست؟ بروز این خطا دلایل زیادی دارد. از جمله دلایل آن زمانی ست که کاربران مرورگر را بسته و یا روی یک پیوند به سرعت کلیک میکنند. همچنین اگر سرور نتواند درخواست شما را پیدا کند یا URL اشتباه باشد، خطای ۴۰۴ نمایش داده خواهد شد.

Error 410

خطای ۴۱۰ به خطای ۴۰۴ شباهت های زیادی دارد. هنگامی که این خطا رخ میدهد به این معناست که منبع درخواست شده توسط کاربر دیگر در سرور وجود ندارد. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم این خطا بدین معناست که فایل ها و منابع موردنیاز کاربران از روی سرور پاک شده است.

حال تفاوت خطای ۴۰۴ با خطای ۴۱۰ چیست؟ در مورد خطای ۴۰۴ کاربر نمیداند که در آینده منابعی که میخواهد ممکن است روی سرور موجود شود یا نه. اما این اتفاق در مورد خطای ۴۱۰ به این صورت است که منبع و مسیر مورد نظر، عمدا توسط مدیران سایت حذف گردیده است.

Error 410 خطاهای سایت

۴۰۸ درخواست تایم اوت

خطای ۴۰۸ زمانی پیش چشم شما نمایش داده میشود که سرور در بازه زمانی که برای انتظار دریافت اطلاعات کامل از کاربر تعیین کرده است؛ اطلاعاتی را دریافت نکند. این اتفاق عموما در زمان کند شدن سرور ناشی از مشکلات موج اینترنت اتفاق می افتد. راه حل چیست؟ بهترین وساده ترین راه حل، بارگیری مجدد صفحه موردنظرتان است.

Error 501 اجرا نشدن

خطای ۵۰۱ (Error 501) یا همان خطای  اجرا نشدن مربوط به یکی از کدهای وضعیت HTTP به معنای “عملیات انجام نشده” است. این یک خطای سروری از کلاس ۵xx بوده و در تمام سیستم های جدید یا قدیمی ممکن است رخ دهد. عموما این خطا با پیغام‌های مختلفی همراه میشود. رایج ترین پیغام های مربوط به این خطا به شرح زیر است:

 • Not Implemented
 • Error 501
 • HTTP 501
 • Not Supported
 • HTTP Error 501 – Not Implemented
 • Method Not Implemented
 • ۵۰۱ Method Not Implemented
بیشتر بخوانید :  آموزش سئو کردن صفحات دسته بندی سایت فروشگاهی (SEO Category)

Error 502 سرویس موقتا بیش از حد بارگیری شده

خطای ۵۰۲  یک کد وضعیت HTTP  از خطاهای ۵xx می باشد. این خطا بدین معناست که یک سرور سرویس دهنده در اینترنت، از سرور دیگر پیغامی نادرست دریافت کرده است.

خطای ۵۰۲ یک مشکل نسبتا ساده است که از طریق کاهش ترافیک وب میتوانید آن را برطرف کنید.

Error 502 سرویس موقتا بیش از حد بارگیری شده خطاهای سایت

Error 503 سرویس در دسترس نیست

شما زمانی ممکن است با این پیغام مواجه شوید که قصد ورود به سروری را دارید که از کار افتاده است. در واقع معنای خطای ۵۰۳ این است که سرویس دهنده سایت مدنظر در دسترس نمی باشد. اگر دفعات تکرار مواجه شدن با این خطا زیاد شود، برای سئو داخلی پیامد بسیار بدی خواهد داشت.

در انتهای مقاله امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در ارتباط با انواع ارورهای سایت پاسخ داده باشیم. به طور کلی در نظر داشته باشید که بروز انواع ارورهای سایت می تواند به سئو داخلی سایت شما لطمه وارد کند.