انواع خطاهای سایت که باید بدانیم

انواع خطاهای سایت که باید بدانیم

در این مقاله به بررسی انواع ارور در فضای وبسایت اینترنت خواهیم پرداخت و دلایل ایجاد هرکدام را بررسی میکنیم.

اگر شما هم از کاربران وبسایت باشید، تاکنون بارها و بارها با انواع ارورهای سایت مواجه شده اید. در چنین مواقعی معمولا کاربران هنگام ورود به صفحه موردنظرشان با یک پیام خطا روبه رو شده و پس از آن دیگر اطلاعات سایت بارگزاری نشده و نمایش داده نمیشود. این خطاهای سایت به چه علتی رخ میدهد و چه راهکاری دارد؟

به طور کلی خطاهای سایت و گوگل وب مستر ناشی از عدم توجه به اصول سئوی داخلی است. تا پایان این مقاله با ما همراه شوید تا به سوالاتتان پاسخ دهیم.

انواع خطاهای سایت که باید بدانیم

خطاهای سایت انواع مختلفی دارند. اگر شما سئو داخلی را رعایت نکنید با مجموعه ای از انواع ارورهای سایت روبه رو خواهید شد. در ابتدا قصد داریم تعدادی از رایج ترین آن ها را به شما معرفی کرده و سپس به ترتیب با هم بررسی کنیم.

رایج ترین خطاهای سایت در یک نگاه:

 • Error 500 (internal server error) خطاهای داخلی سرور
 • Error 401 (unauthorized) غیر مجاز
 • Error400 (bad request) درخواست بد
 • Error 403 (forbidden) ممنوع
 • Error 404 (not found) پیدا نشد
 • Error 410
 • Error 408 (request time-out) درخواست تایم اوت
 • Error 501 (not implemented) اجرا نشد
 • Error 502 (service temporarily over loaded) سرویس موقتا بیش از حد بارگیری شده
 • Error 503 (service unavaible) سرویس در دسترس نیست

Error 500 خطای داخل سرور

خطای 500 از رایج ترین خطاهای سایت و خطاهای سئو داخلی وب مستر است. در واقع این یکی از مشکلاتی است که اکثر کاربران اینترنت با آن مواجه شده اند.

این خطا مربوط به یک مشکل داخلی در سرور است. به بیانی دیگر زمانی شاهد بروز این خطا هستید که سرور شما بیش از حد بارگیری داشته است.

راه حل چیست؟ زمانی که با این خطا روبه رو شدید، پیشنهاد می کنیم که مجددا مرورگر را باز کرده و یا صفحه را دوباره بارگیری کنید. خطا برطرف خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  سئو (SEO) چیست؟

Error 500 خطای داخل سرور

خطاهای داخلی سرور error 500 به شرح زیر است:

 • 500.11 برنامه از سرور در حال خاموش شدن است.
 • 500.12 برنامه در وب سرور در حال راه اندازی مجدد است.
 • 500.13 سرور وب خیلی شلوغ است.
 • 500.15 درخواست مستقیم مجاز نیست.
 • 500.19 داده های پیکر بندی نا معتبر است.
 • 500.21 ماژول شناخته نشده است.
 • 500.100 خطای داخلی ASP وجود دارد.

Error 401 غیر مجاز

یکی دیگر از خطاهای سایت خطای 401 است. خطای 401 را زمانی خواهید دید که در حال تلاش برای ورود به یک سایت هستید که غیرمجاز است. در چنین مواقعی دیدن خطای 401 بسیار متداول است.

راه حل چیست؟ شما میتوانید رمز عبور محافظت را از طریق cpanel به سایت خود بیافزایید. این امنیت مهم میتواند قسمت مدیریت شما را محدود کند. چیزی شبیه admin در ورد پرس.

Error 400 درخواست بد

خطای 400 به این دلیل رخ میدهد که سرور نمیتواند درخواست های شما را پردازش کرده و یا نحوه ارائه درخواست صحیح نیست. بنابراین چه نحوه ارائه درخواست مشکل داشته باشد و چه پردازش سرور، خطای 400 نمایش داده خواهد شد.

میتوان گفت بیشتر مواقع این خطا به دلیل عدم تطابق داده های ارسالی با قوانین پروتکل HTTP رخ میدهد. در چنین شرایطی سرور نمیداند چگونه درخواست را پردازش کند. البته احتمال اینکه مشکل در اتصال اینترنت یا عیوب مرور کاربر وجود داشته باشد را نباید نادیده گرفت.

Error 400 درخواست بد

Error 403 ممنوع

خطای 403 به شما نشان میدهد که نباید برای ورود به یک فهرست ممنوع تلاش کنید!

برخی از وبسایت ها به عموم کاربران اجازه ورود به فهرست خاصشان را نمیدهند. در چنین شرایطی شما نمیتوانید به مرور کردن پرونده سایت پرداخته یا حتی به آن وارد شوید. البته خطای 403 یک قابلیت است و شما نیز میتوانید از آن برای حفاظت بیشتر از سایتتان استفاده کرده و آن را روی سایت تنظیم کنید.چرا؟ قطعا برای جلوگیری از هک شدن و دزدی اطلاعات بهتر است فهرست های مهم و آسیب پذیر را دور از دسترس کاربران قرار داده و از دید آنها پنهان کنید.چگونه؟ از طریق cpanel لایه محافظتی را به سایت خود بیافزایید. بسیاری از شرکت های میزبان وب پیشنهاد استفاده از این قابلیت را به شما خواهند داد.

بیشتر بخوانید:  سیر تا پیاز مراحل بهبود سئوی داخلی سایت

Error 404 پیدا نشدن

خطای 404 از معمول ترین خطاهای رایج در انواع ارورهای سایت است. برای جلوگیری از بروز آن لازم است سئو داخلی را به خوبی رعایت کنید.

اصلا علت نمایش خطای 404 چیست؟ بروز این خطا دلایل زیادی دارد. از جمله دلایل آن زمانی ست که کاربران مرورگر را بسته و یا روی یک پیوند به سرعت کلیک میکنند. همچنین اگر سرور نتواند درخواست شما را پیدا کند یا URL اشتباه باشد، خطای 404 نمایش داده خواهد شد.

Error 410

خطای 410 به خطای 404 شباهت های زیادی دارد. هنگامی که این خطا رخ میدهد به این معناست که منبع درخواست شده توسط کاربر دیگر در سرور وجود ندارد. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم این خطا بدین معناست که فایل ها و منابع موردنیاز کاربران از روی سرور پاک شده است.

حال تفاوت خطای 404 با خطای 410 چیست؟ در مورد خطای 404 کاربر نمیداند که در آینده منابعی که میخواهد ممکن است روی سرور موجود شود یا نه. اما این اتفاق در مورد خطای 410 به این صورت است که منبع و مسیر مورد نظر، عمدا توسط مدیران سایت حذف گردیده است.

Error 410 خطاهای سایت

408 درخواست تایم اوت

خطای 408 زمانی پیش چشم شما نمایش داده میشود که سرور در بازه زمانی که برای انتظار دریافت اطلاعات کامل از کاربر تعیین کرده است؛ اطلاعاتی را دریافت نکند. این اتفاق عموما در زمان کند شدن سرور ناشی از مشکلات موج اینترنت اتفاق می افتد. راه حل چیست؟ بهترین وساده ترین راه حل، بارگیری مجدد صفحه موردنظرتان است.

Error 501 اجرا نشدن

خطای ۵۰۱ (Error 501) یا همان خطای  اجرا نشدن مربوط به یکی از کدهای وضعیت HTTP به معنای “عملیات انجام نشده” است. این یک خطای سروری از کلاس ۵xx بوده و در تمام سیستم های جدید یا قدیمی ممکن است رخ دهد. عموما این خطا با پیغام‌های مختلفی همراه میشود. رایج ترین پیغام های مربوط به این خطا به شرح زیر است:

 • Not Implemented
 • Error 501
 • HTTP 501
 • Not Supported
 • HTTP Error 501 – Not Implemented
 • Method Not Implemented
 • ۵۰۱ Method Not Implemented
بیشتر بخوانید:  Open graph چیست و چه کاربردی دارد؟

Error 502 سرویس موقتا بیش از حد بارگیری شده

خطای 502  یک کد وضعیت HTTP  از خطاهای 5xx می باشد. این خطا بدین معناست که یک سرور سرویس دهنده در اینترنت، از سرور دیگر پیغامی نادرست دریافت کرده است.

خطای 502 یک مشکل نسبتا ساده است که از طریق کاهش ترافیک وب میتوانید آن را برطرف کنید.

Error 502 سرویس موقتا بیش از حد بارگیری شده خطاهای سایت

Error 503 سرویس در دسترس نیست

شما زمانی ممکن است با این پیغام مواجه شوید که قصد ورود به سروری را دارید که از کار افتاده است. در واقع معنای خطای 503 این است که سرویس دهنده سایت مدنظر در دسترس نمی باشد. اگر دفعات تکرار مواجه شدن با این خطا زیاد شود، برای سئو داخلی پیامد بسیار بدی خواهد داشت.

در انتهای مقاله امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در ارتباط با انواع ارورهای سایت پاسخ داده باشیم. به طور کلی در نظر داشته باشید که بروز انواع ارورهای سایت می تواند به سئو داخلی سایت شما لطمه وارد کند.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه