آشنایی با رایج ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با رایج ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله می خوانید:

مدت‌هاست که بازاریابی از شکل سنتی خود خارج و وارد فضای دیجیتالی شده. دیگر کمتر کسب‌وکاری را می‌بینیم که همچنان اصرار به استفاده از امکانات سنتی برای تبلیغ فعالیت خود داشته باشد. دنیای وسیع و گسترده‌ دیجیتال مارکتینگ، مطالب فراوانی برای یادگیری دارد. با گسترده شدن استفاده از فضای مجازی برای توسعه کسب‌وکارها، یادگیری این حوزه اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.

در این مطلب از بلاگ کلیک اول تصمیم داریم برای شروع، شما را با اصطلاحات پایه‌ای دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم. دانستن معنای این اصطلاحات برای هرکسی که در این حوزه فعالیت می‌کند ضروری و اجباری است.

اصطلاحات رایج در دیجیتال مارکتینگ

 • دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing): استفاده از ابزارهای آنلاین و دیجیتال در راستای تحقق اهداف فروش و بازاریابی

دیجیتال مارکتینگ

انواع بازاریابی

 • بازاریابی داخلی (Inbound Marketing): به مسیری که یک مشتری برای رسیدن به خدمات یا محصولات شما طی می کند گفته می شود. اگر مخاطب را با محتوای مناسب جذب خدمات خود کنید؛ به این مسیر بازاریابی درون گرا گفته می شود.
 • بازاریابی بیرونی (Outbound Marketing): با تبلیغات و بازاریابی، محصولات و خدمات خود را در معرض دید مشتری قرار می دهیم.
 • بازاریابی محتوایی (Content Marketing): تبدیل مخاطب به مشتری وفادار با ارائه محتوای جذاب و کاربردی
 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing): از ایمیل برای حفظ مشتریان قدیمی، ایجاد رابطه با مخاطبان جدید و انتقال پیام استفاده می شود. مزیت بازاریابی ایمیلی مقرون به صرفه بودن و نرخ کلیک بالاست.
 • بازاریابی پیامکی (SMS Marketing): ارسال پیامک برای تبلیغ محصول و خدمات از روش های قدیمی بازاریابی است. این روش همچنان کارکرد و ارزش خود را حفظ نموده است.
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing): شبکه های اجتماعی بهترین ابزار برای جذب مخاطب هستند. با تولید محتوای مناسب می توان مخاطب را جذب و آن ها را تبدیل به مشتریان دائمی و همیشگی کرد.
 • بازاریابی در موتورهای جستجو (Search Engine Marketing – SEM): به مجموعه هزینه هایی که برای تبلغات انجام می دهیم تا رتبه سایت ما در نتیجه جستجو بهبود پیدا کند، بازاریابی موتورهای جستجو گفته می شود.
 • بازاریابی مجدد (Remarketing): اگر نرخ تبدیل به میزان مورد نظر نرسید، به معنای ناموفق بودن روش بازاریابی ماست. به همین دلیل مراحل جدیدی باید طراحی و اجرا شود.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

سایر اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

 • نرخ تبدیل (Conversing Rate): هدف از تبلیغات این است که مخاطبان اقدامی که مد نظر شماست را انجام دهند. منظور خرید محصول یا استفاده از خدمات شماست.
 • سئو (Search Engine Optimization – SEO): کسب رتبه در موتور جستجوی گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد. مجموعه اقداماتی که در طراحی سایت، استراتژی و تولید محتوا، بهبود رابطه و تجربه کاربری و استفاده از کلید واژه های مناسب انجام می دهیم؛ سئو نامیده می شود.
 • فراخوان به عمل (Call To Action – CTA): ارائه درخواست مختصر در پایان پیام به مخاطب برای آنکه درخواست مورد نظر ما را انجام دهند. این مجموعه درخواست ها می توانند درخواست برای نظر دادن، پر کردن فرم پرسش نامه، ثبت نام، اقدام به خرید و یا بیان تجربیات مشابه باشد.
 • صفحه فرود (Landing Page): یک از روش های تبدیل مخاطب به مشتری، طراحی صفحه فرود برای قسمتی از سایت است. که مخاطب با کلیک بر روی آن وارد صفحه وب سایت شما شده و اقدام به استفاده از خدمات شما کند. صفحات فرود معمولا برای کمپین ها طراحی می شوند.
 • شاخص کلیدی عملکرد (KPI): بعد از طراحی استراتژی ها و اهداف بازاریابی، باید شاخص های مهم تر را استخراج کنیم. این شاخص های مهم تر عناوینی هستند که می خواهیم به آن ها دست پیدا کنیم. به طور کلی شاخص های کلیدی عملکرد، متغیرهای قابل اندازه گیری است. که می توان با کمک آن به میزان موفقیت در اهداف تعیین شده برسیم.
 • بازگشت سرمایه (Return On Investment – ROI): هدف نهایی کمپین های تبلیغاتی و استراتژی هایی که طراحی می شوند، افزایش فروش و سود آوری است. بازگشت سرمایه یکی از شاخص هایی است که استراتژی بازاریابی ما باید بر اساس آن طراحی شود. بازگشن نرخ سرمایه به معنای مقایسه میزان هزینه ای که برای تبلیغات شده، با سود آوری حاصل از آن هاست.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

02:21:00
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس 4 (Google Analytics 4)

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

02:43:00
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

00:22:06